სამინისტროში შესაბამისი თანამდებობის პირებთან მოქალაქეთა მიღება: მინისტრი: ხუთშაბათი 15:00 - 17:00 სთ;

ტელეფონი: 2 23 02 03,მისამართი: თბილისი 0134, ჩოლოყაშვილის გამზ. 9;

საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა და ზედამხედველობა. ტელეფონი 2 35 09 97, მეილი: n.udesiani@msy.gov.ge

მძლეოსნებმა საუკეთესოები "ეროვნულზე" გაარკვიეს

თარიღი: 2008 ივნისი 08





















6-7 ივნისს თბილისში "ეროვნულ" სტადიონზე მძლეოსნობაში საქართველოს VIII ეროვნული ჩემპიონატი გაიმართა.  ჩემპიონატზე 21 რეგიონის 300-მდე სპორტსმენმა მიიღო მონაწილეობა. ტურნირი მონაწილეების სიძლიერის მიხედვით პირველ და მეორე ჯგუფებად დაიყო. გამარჯვებულებსა და პრიზიორებს მძლეოსნობაში ქართველი ოლიმპიური ჩემპიონებისა და პრიზიორების სახელობის პრიზები გადაეცათ.

I ჯგუფი: თბილისი, აჭარა, ქუთაისი, ფოთი, ზუგდიდი, ახალციხე, ბორჯომი გარდაბანი. II ჯგუფი: ოზურგეთი, ჩოხატაური, ჩხოროწყო, ლაგოდეხი, მარტვილი, აბაშა, ახმეტა, ვანი, თელავი, გორი, წყალტუბო, ჭიათურა ასპინძა. ჩემპიონატში დაწესებული იყო 7 ოლიმპიური პრიზიორისა და ჩემპიონის პრიზები, რომლებიც შემდეგმა სპორტსმენებმა მიიღეს: ვიქტორ სანეევის პრიზი სიგრძეზე ხტომაში, გიორგი სხირტლაძეს გადაეცა, რობერტ შავლაყაძის პრიზი 100 მეტრზე სირბილში, დავით ცუცქირიძემ მიიღო, ხოლო ლევან სანაძის პრიზი, 200 მეტრზე სირბილში ენდრიკ ზილბერშტეინს გადაეცა.

ნინო დუმბაძის პრიზი ბადროს ტყორცნაში, სალომე რიგიშვილმა მიიღო, ნადეჟდა დვალიშვილი-ხნიკინასა და საიდა გუმბას პრიზი, 200 მეტრზე სირბილში ოლისია ბონდარენკოს ერგო. რაც შეეხება მაია აზარაშვილის პრიზს 100 მეტრზე თარჯრბენში, მისი მფლობელი მაიკო გოგოლაძე გახდა.დანარჩენი მონაწილეები კი საქართველოს მძლეოსნობის ვიცე-პრეზიდენტმა და ოლიმპიური თამაშების პრიზიორმა მაია აზარაშვილმა, შესაბამისი ხარისხის მედლებითა და სიგელებით დააჯილდოვა. (გამოყენებულია საინფორმაციო სააგენტო "მსოფლიო სპორტის" ინფორმაცია)

საქართველოს ზაფხულის ჩემოპიონატი მძლეოსნობაში

6 ივნისი

100 მ. გოგონები

1. ოლისია ბონდარენკო (თბილისი, 12,9)
2. სალომე აფშილავა (ზუგდიდი, 13,0)
3. ნანა კაშია (ქუთაისი, 13,10)

100 მ. ვაჟები
1. დათო ცუცქირიძე (თბილისი, 10,5)
2. გიორგი ამირანაშვილი (თბილისი, 10,9)
3. დათო ბარამიძე (აჭარა, 11,0)

100 მ/თ. გოგონები
1. მაიკო გოგოლაძე (თბილისი, 15,3)
2. აიდა ტოროსიანი (თბილისი, 16,9)
3. რიტა თოფურიძე (ქუთაისი, 17,3)

110 მ/თ. ვაჟები
1. ნიკა ბატანაგოვი (ქუთაისი, 16,5)
2. დათო მორჩიაშვილი (17,9)
3. ჯიბილო მეფარიძე (29,0)

400 მ. გოგონები
1. აიდა ტოროსიანი (თბილისი, 59,3)
2. თინათინ პაპუაშვილი (ბორჯომი, 1.02.3)
3. ქეთინო ფხალაძე (ჭიათურა, 1.02.4)

400 მ. ვაჟები
1. ენდრიკ ზილბერშტეინი (თბილისი, 48,1)
2. ირაკლი ჩუბინაშვილი (თბილისი, 49,8)
3. თენგიზ ღვინჯილია (ზუგდიდი, 49,9)
3. დენის ჟვანია (ზუგდიდი, 49,9)

1500 მ. გოგონები
1. ნათია გელაშვილი (ბორჯომი, 4.56,4
)2. სოფო ჩოჩნიძე (ბორჯომი, 5.06,8)
3. ნინო გველესიანი (ჭიათურა, 5.15,0)

1500 მ. ვაჟები
1. მერაბ ქინიძე (თბილისი, 3.59,2)
2. ირაკლი ჩუბინაშვილი (თბილისი, 4.06,7)
3. ანდრანიკ მატნიანი (ახალციხე, 4.07,0)

5000 მ. გოგონები
1. გიული დეკანაძე (ვანი, 18.26,8)

5000 მ. ვაჟები
1. ჯეირან ხოფერია (ფოთი, 15.56,6)
2. ჰამლეტ მამიკონიანი (თბილისი, 16.18,2)
3. გიორგი შეკრელიძე (თბილისი, 16.33,1)

უროს ტყორცნა. ვაჟები
1. ლერი ჩიტაიშვილი (თბილისი, 65,97)

ბირთვის კვრა. გოგონები
1. სალომე რიგიშვილი (თიანეთი, 13,35)
2. ანა კაშია (ქუთაისი, 10,10)
3. ნანა კორტავა (ფოთი, 7,85)

ბირთვი კვრა. ვაჟები
1. ზურაბ გიგაი ( ზუგდიდი, 17, 37)
2. ბენიკა აბრამიანი (თბილისი, 16,30)
3. მამუკა ტუღუში (ოზურგეთი, 15,83)

სამმაგი ხტომა. გოგონები
1. ქრისტინე შალამბერიძე (ქუთაისი, 11.95)
2. ლიკა დვალიშვილი (თბილისი, 11.62)
3. თეა ფანცურია (ფოთი, 11.91)

სამმაგი ხტომა. ვაჟები
1. ბოლესლავ სხირტლაძე (თბილისი, 15.21)
2. ლაშა ღულელაური (ახმეტა, 14.4)
3. ვახტანგ ჯინჯველაშვილი (ქუთაისი, 13.96)

სიმაღლეზე ხტომა. ვაჟები
1. ზურა გოგოჭური ( გარდაბანი, 1.95)
2. გიორგი ამირანაშვილი (თბილისი, 1.85)
3. გიორგი ბატრედინოვი (გარდაბანი, 1.80)

ამანათრბენი 4X100. გოგონები
1. თბილისი (51,3)
2. ქუთაისი (51,9)
3. ფოთი (53,6)

ამანათრბენი 4X100. ვაჟები
1. თბილისის I გუნდი (43,4)
2. თბილისის II გუნდი (50,1)

7 ივნისი

200 მ. გოგონები
1. ოლისია ბონდარენკო (თბილისი I, 26,1)
2. სალომე აფშილავა (ზუგდიდი, 26,7)
3. მაიკო გოგოლაძე (თბილისი I, 26,7)

200 მ. ვაჟები
1. ენდრიკ ზილბერშტეინი (ახალციხე, 21,5)
2. დათო ცუცქირიძე (თბილისი, 21,6)
3. გიორგი ანთელიძე (თბილისი, 22,4)

400 მ/თ, გოგონები
1. თეა ფაცურია (ფოთი, 1.07,1)
2. ნათია გელაშვილი (ბორჯომი, 1.18,8)
3. რიტა თოფურიძე (ქუთაისი, 1.25,4)

400 მ/თ, ვაჟები
1. გიორგი ანთელიძე (თბილისი, 55,0)
2. ნიკა ბატანაგოვი (ქუთაისი, 56,9)
3. დათო ბარამიძე (აჭარა, 57,7)

800 მ. გოგონები
1. გაიანე უსტიანი (ახალციხე, 2.18,8)
2. თინათინ პაპუაშვილი (ბორჯომი, 2.22,6)
3. სოფო ჩილინგარიშვილი (ახალციხე, 2.22,7)

800 მ. ვაჟები
1. თენგიზ ღვინჯილია (ზუგდიდი, 1.52,2)
2. მერაბ ქინიძე (თბილისი, 1.53,8)
3. ლუდვიგ ზილბერშტეინი (ახალციხე, 1.54,6)

3000 მ. გოგონები
1. გიული დეკანაძე (ვანი, 10.18,8)
2. ნათია გელაშვილი (ბორჯომი, 11.01,9)
3. სიფო ჩოჩნიძე (ბორჯომი, 11.38,1)

3000 მ. ვაჟები
1. ჯეირან ხოფერია (ფოთი, 9.02,5)
2. გიგლა ზილბერშტეინი (ახალციხე, 9.07,0)
3. ირაკლი ჩუბინიშვილი (თბილისი, 9.16,8)

შუბის ტყორცნა. გოგონები
1. ქეთევან ჩაგანავა (ფოთი, 36,18)
2. თამუნა ჩუბინიშვილი (თბილისი, 34,45)
3. ნათია გიგაური (თელავი, 33,55)

შუბის ტყორცნა. ვაჟები
1. როსტომ ჯინჭარაული (დუშეთი, 61,20)
2. გოგა ღოღაძე (თბილისი, 43,30)
3. ლაშა ონიაშვილი (აჭარა, 43,15)

სიგრძეზე ხტომა. გოგონები
1. მაიკო გოგოლაძე (თბილისი, 5.29)
2. სალომე აფშილავა (ზუგდიდი, 5.25)
3. ლიკა დვალიშვილი (თბილისი II, 5.13)

სიგრძეზე ხტომა. ვაჟები
1. ბოლესლავ სხირტლაძე (თბილისი I, 7.56)
2. ლაშა ღულელაური (ახმეტა, 6.70)
3. გიორგი ამირანაშვილი (თბილისი, 6.58)

ბადროს ტყორცნა. გოგონები
1. სალომე რიგიშვილი (თბილისი-თიანეთი, 48,20)
2. ქეთინო ჩაგანავა (ფოთი, 30,20)

ბადროს ტყორცნა. ვაჟები
1. გიორგი ბედოშვილი (თბილისი, 49,53)
2. ზურაბ გიგაია (მარტვილი, 47,04)
3. ბენიკ აბრამიანი (თბილისი, 44,60)

ამანათრბენი 4X400, გოგონები
1. ბორჯომი - 4.28,9
2. ჭიათურა - 4.29,0

ამანათრბენი 4X400. ვაჟები
1. ახალციხე - 3.30,9
2. აჭარა - 3.32,8
3. ქუთაისი - 3.36,0

გუნდური ჩათვლა. I ჯგუფი
1. თბილისი I - 584 ქულა
2. ახალციხე - 315,5 ქულა
3. ქუთაისი - 296,5 ქულა

II ჯგუფი
1. მარტვილი - 120 ქულა
2. ოზურგეთი - 90 ქულა
3. ჭიათურა - 86,5 ქულა

(ბადრი კეთილაძის ფოტოები)












































































































































სხვა ახალი ამბები
კატეგორია : ოლიმპიური თარიღი : 2018 თებერვალი 05
სეოკ-ში ზამთრის XXIII ოლიმპიურ თამაშებზე ქართველ ოლიმპიელთა გაცილების ცერემონია გაიმართა  
კატეგორია : ოლიმპიური თარიღი : 2018 თებერვალი 02
გლდანში მდებარე დუნდუების კრივის დარბაზი ახალგაზრდებს შორის საქართველოს ჩემპიონატს მასპინძლობს. 1-4 თებერვალს საუკეთესო მოკრივეები 10 წონით კატეგორიაში გამოვლინდებიან. შეჯიბრებაში მონაწილეობას 100-მდე სპორტსმენი იღებს თბილისიდან და რეგიონებიდან.    
კატეგორია : ოლიმპიური თარიღი : 2018 იანვარი 25
კახი კახიაშვილი ძალოსნობის საერთაშორისო ფედერაციამ ფედერაციების აღიარების კომისიის წევრად აირჩია.  
კატეგორია : ოლიმპიური თარიღი : 2017 დეკემბერი 22
საქართველოს ეროვნულმა ოლიმპიურმა კომიტეტმა 2017 წლის საუკეთესო სპორტსმენად ძალოსანი, მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონი ლაშა ტალახაძე დაასახელა! სეოკ-ის პრეზიდენტმა ლერი ხაბელოვმა ლაშა დღეს, სასტუმრო ბილტმორში გამართულ სეოკ-ის საანგარიშო სესიაზე დააჯილდოვა.
კატეგორია : ოლიმპიური თარიღი : 2017 დეკემბერი 06
ამერიკაში, ქალაქ ანაჰაიმში დასრულებულ მსოფლიოს ჩემპიონატზე ძალოსნობაში, საქართველოს ეროვნული ნაკრების ლიდერმა, ლაშა ტალახაძემ მსოფლიო ჩემპიონის ტიტული მეორედ მოიპოვა და მსოფლიოს ორი რეკორდი დაამყარა.