სამინისტროში შესაბამისი თანამდებობის პირებთან მოქალაქეთა მიღება: მინისტრი: ხუთშაბათი 15:00 - 17:00 სთ;

ტელეფონი: 2 23 02 03,მისამართი: თბილისი 0134, ჩოლოყაშვილის გამზ. 9;

საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა და ზედამხედველობა. ტელეფონი 2 35 09 97, მეილი: n.udesiani@msy.gov.ge

გულშემატკივრის გამოკითხვა ico
სიახლეების კალენდარი ico
ორ სა ოთ ხუ პა შა კვ
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

სამხრეთ აფრიკა მსოფლიოს ჩემპიონატს 11 ივნისიდან მასპინძლობს

თარიღი: 2010 ივნისი 10

11 ივნისიდან მსოფლიოს ყურადღების ცენტრში სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა მოექცევა. 11 ივლისამდე მსოფლიოს მოსახლეობის  დიდი ნაწილი მხოლოდ ფეხბურთით იცხოვრებს. ზუსტად ერთი თვის განმავლობაში სამხრეთ აფრიკა მსოფლიოს 2010 წლის ჩემპიონატს უმასპინძლებს.

ეს პატივი აფრიკულ სახელმწიფოს წილად პირველად ხვდა. აქამდე აფრიკის კონტინენტზე მსოფლიოს პირველობა არასდროს ჩატარებულა, რაც ისედაც დიდ მოლდინს კიდევ უფრო ამძაფრებს. გულშემატკივრები მე-19 მსოფლიოს ჩემპიონატისგან ლამაზ ფეხბურთს და დაძაბულ, დრამატიზმამდე მისულ თამაშებს ელიან.

ცხადია, ტურნირში მონაწილე 32-ვე ნაკრები უკვე სამხრეთ აფრიკაშია და ჩემპიონატის დაწყებას ელის. მსოფლიოს პირველობას 9 ქალაქის 10 სტადიონი უმასპინძლებს. გახსნის მატჩში მასპინძელი სამხრეთ აფრიკის ნაკრები მექსიკის ნაკრებს დაუპირისპირდება. "ბაფანა-ბაფანა" მექსიკელებს ულამაზეს "soccer city stadium"-ზე უმასპინძლებს, რომელზეც 11 ივლისს ფინალური მატჩიც გაიმართება.

ფიფამ ორიგინალურ გადაწყვეტილებაზე უარი არც ამჯერად თქვა და გახსნის მატჩის განსჯა ბევრისთვის უცნობ უზბეკ რავშან ირმატოვს მიანდო. გახსნის ცერემონიალი თბილისის დროით 17:30 საათზე დაიწყება და მის პირდაპირ ტრანსლაციას, ისევე როგორც 64-ვე მატჩის რეპორტაჟს "საზოგადოებრივი მაუწყებელი" შემოგთავაზებთ.

A-ჯგუფი

1. სამხრეთ აფრიკა
2. მექსიკა
3. ურუგვაი
4. საფრანგეთი

11 ივნისი. იოჰანესბურგი (18:00) სამხრეთ აფრიკა - მექსიკა
11 ივნისი. კეიპთაუნი (22:30) ურუგვაი - საფრანგეთი
16 ივნისი. პრეტორია (22:30) სამხრეთ აფრიკა - ურუგვაი
17 ივნისი. პოლოკვეინი (22:30) საფრანგეთი - მექსიკა
22 ივნისი. რასთენბურგი (18:00) მექსიკა - ურუგვაი
22 ივნისი. ბლოემფონთეინი (18:00) საფრანგეთი - სამხრეთ აფრიკა

B-ჯგუფი

1. არგენტინა
2. ნიგერია
3. სამხრეთ კორეა
4. საბერძნეთი

12 ივნისი. იოჰანესბურგი (18:00) არგენტინა - ნიგერია
12 ივნისი. პორტ ელიზაბეტი (15:30) სამხრეთ კორეა - საბერძნეთი
17 ივნისი. ბლოემფონთეინი (18:00) საბერძნეთი - ნიგერია
17 ივნისი. იოჰანესბურგი (15:30) არგენტინა - სამხრეთ კორეა
22 ივნისი. დურბანი (22:30) ნიგერია - სამხრეთ კორეა
22 ივნისი. პოლოკვეინი (22:30) საბერძნეთი - არგენტინა

C-ჯგუფი

1. ინგლისი
2. აშშ
3. ალჟირი
4. სლოვენია

12 ივნისი. რასთენბურგი (22:30) ინგლისი - აშშ
13 ივნისი. პოლოკვეინი (15:30) ალჟირი - სლოვენია
18 ივნისი. იოჰანესბურგი (18:00) სლოვენია - აშშ
18 ივნისი. კეიპთაუნი (22:30 ინგლისი - ალჟირი
23 ივნისი. პორტ ელიზაბეტი (18:00) სლოვენია - ინგლისი
23 ივნისი. პრეტორია (18:00) აშშ - ალჟირი

D-ჯგუფი

1. გერმანია
2. ავსტრალია
3. სერბეთი
4. განა

13 ივნისი. დურბანი (22:30) გერმანია - ავსტრალია
13 ივნისი. პრეტორია (18:00) სერბეთი - განა
18 ივნისი. პორტ ელიზაბეტი (15:30) გერმანია - სერბეთი
19 ივნისი. რასთენბურგი (18:00) განა - ავსტრალია
23 ივნისი. იოჰანესბურგი (22:30) განა - გერმანია
23 ივნისი. ნელსპრუიტი (22:30) ავსტრალია - სერბეთი

E-ჯგუფი

1. ჰოლანდია
2. დანია
3. იაპონია
4. კამერუნი

14 ივნისი. იოჰანესბურგი (15:30) ჰოლანდია - დანია
14 ივნისი. ბლოემფონთეინი (18:00) იაპონია - კამერუნი
19 ივნისი. დურბანი (15:30) ჰოლანდია - იაპონია
19 ივნისი. პრეტორია (22:30) კამერუნი - დანია
24 ივნისი. რასთენბურგი (22:30) დანია - იაპონია
24 ივნისი. კეიპთაუნი (22:30) კამერუნი - ჰოლანდია


F-ჯგუფი

1. იტალია
2. პარაგვაი
3. ახალი ზელანდია
4. სლოვაკეთი

14 ივნისი. კეიპთაუნი (22:30) იტალია - პარაგვაი
15 ივნისი. რასთენბურგი (15:30) ახალი ზელანდია - სლოვაკეთი
20 ივ ნისი. ბლოემფონთეინი (15:30) სლოვაკეთი - პარაგვაი
20 ივნისი. ნელსპრუიტი (18:00) იტალია - ახალი ზელანდია
24 ივნისი. იოჰანესბურგი (18:00) სლოვაკეთი - იტალია
24 ივნისი. პოლოკვეინი (18:00) პარაგვაი - ახალი ზელანდია

G-ჯგუფი

1. ბრაზილია
2. ჩრ. კორეა
3. კოტ დიუვარი
4. პორტუგალია


15 ივნისი. პორტ ელიზაბეტი (18:00) კოტ დიუვარი - პორტუგალია
15 ივნისი. იოჰანესბურგი (22:30) ბრაზილია - ჩრ. კორეა
20 ივნისი. იოჰანესბურგი (22:30) ბრაზილია - კოტ დიუვარი
21 ივნისი. კეიპთაუნი (15:30) პორტუგალია - ჩრ. კორეა
25 ივნისი. დურბანი (18:00) პორტუგალია - ბრაზილია
25 ივნისი. ნელსპრუიტი (18:00) ჩრ. კორეა - კოტ დიუვარი

H-ჯგუფი

1. ესპანეთი
2. შვეიცარია
3. ჰონდურასი
4. ჩილე

16 ივნისი. ნელსპრუიტი (15:30) ჰონდურასი - ჩილე
16 ივნისი. დურბანი (18:00) ესპანეთი - შვეიცარია
21 ივნისი. პორტ ელიზაბეტი (18:00) ჩილე - შვეიცარია
21 ივნისი. იოჰანესბურგი (22:30) ესპანეთი - ჰონდურასი
25 ივნისი. პრეტორია (22:30) ჩილე - ესპანეთი
25 ივნისი. ბლოემფონთეინი (22:30) შვეიცარია - ჰონდურასი

მერვედფინალები

26 ივნისი. პორტ ელიზაბეტი (18:00)
26 ივნისი. რასთენბურგი (22:30)
27 ივნისი. იოჰანესბურგი (18:00)
27 ივნისი. ბლოემფონთეინი (22:30)
28 ივნისი. დურბანი (18:00)
28 ივნისი. იოჰანესბურგი (22:30)
29 ივნისი. პრეტორია (18:00)
29 ივნისი. კეიპთაუნი (22:30)

მეოთხედფინალები


2 ივლისი. პორტ ელიზაბეტი (18:00)
2 ივლისი. იოჰანესბურგი (22:30)
3 ივლისი. კეიპთაუნი (18:00)
3 ივლისი. იოჰანესბურგი (22:30)

ნახევარფინალები

6 ივლისი. კეიპთაუნი (22:30)  
7 ივლისი. დურბანი (22:30)

მატჩი მესამე ადგილისთვის

10 ივლისი. პორტ ელიზაბეტი (22:30)

ფინალი

11 ივლისი. იოჰანესბურგი (22:30)

დრო თბილისისაა

სპორტის დეპარტამენტის პრესსამსახური

სხვა ახალი ამბები
კატეგორია : მსოფლიო სპორტი თარიღი : 2017 სექტემბერი 13
ესპანელმა ჩოგბურთელმა რაფაელ ნადალმა კარიერაში მეთექვსმეტე დიდი სლემის ტურნირი მოიგო. რაფამ ამერიკის ღია პირველობის ფინალში სამხრეთამერიკელი კევინ ანდერსონი მარტივად 6:3, 6:3, 6:4 დაამარცხა
კატეგორია : მსოფლიო სპორტი თარიღი : 2017 აგვისტო 25
24 აგვისტოს, მონაკოში, Grimaldi Forum-ის დარბაზში ჩემპიონთა ლიგის 2017/18 წლების სეზონის ჯგუფური ეტაპის წილისყრა გაიმართა.წილისყრის შედეგად გუნდები ჯგუფებში შემდეგნაირად განაწილდნენ:
კატეგორია : მსოფლიო სპორტი თარიღი : 2017 აგვისტო 25
კრიშტიანუ რონალდუ გასული სეზონის ევროპის საუკეთესო ფეხბურთელია. მადრიდის "რეალის" პორტუგალიელმა ლიდერმა "ბარსელონას" შემტევ ლიონელ მესისა და "იუვენტუსის" კარის დარაჯ ჯანლუიჯი ბუფონს აჯობა.
კატეგორია : მსოფლიო სპორტი თარიღი : 2017 აგვისტო 22
ცინცინატის მასტერსის ჩემპიონი  ბულგარელი  გრიგორ დიმიტროვი  გახდა. ფინალში  მან  ორ  სეტში  დაამარცხა  ავსტრალიელი  ნიკ კირგიოსი 6-3, 7-5.
კატეგორია : მსოფლიო სპორტი თარიღი : 2017 აგვისტო 21
დიდი სლემის 14-გზის ჩემპიონი რაფაელ ნადალი სამწლიანი პაუზის შემდეგ რეიტინგის სათავეში მოექცა.